:: Belgia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Belgia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Administracja
»
Ustrój polityczny
»
Kuchnia
»
Informacje praktyczne
»
Dojazd i infrastruktura

Atrakcje turystyczne
»
Turystyka
»
Bruksela
»
Antwerpia
»
Bruggia
»
Gandawa
»
Liége
»
Słowniczek
» Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpisAntwerpia :-: Antwerpen


459 tysięcy ludzi mieszka w tym leżącym na północy mieście, położonym nad rzeką Skaldą. To drugi największy po Rotterdamie port morski Europy, będący także dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. Obecność dwóch uniwersytetów sprawia, że Antwerpia jest w Belgii ważnym centrum akademickim. O Antwerpii, jako mieście, słyszano już w VII wieku, choć prawa miejskie uzyskała "dopiero" ok. 500 lat później - w 1291 roku. W cztery wieki Antwerpia stała się najważniejszym i najbogatszym miastem handlowym w Europie. Przez tyle lat działo się tu wiele, wiele też jest do oglądania. Np. największy w kraju kościół o siedmiu nawach - budowana od XIV do XVI wieku katedra Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekatedraal). Blisko katedry można pochadzać po Grote Markt, ze wspaniałym renesansowym ratuszem i bogato zdobionymi urokliwymi kamieniczkami z XVI wieku. Położona nad rzeką forteca Steen jest najstarszą budowlą w mieście - pochodzi z XII wieku, natomiast 24-piętrowy Torengebouw zalicza się do najstarszych drapaczy chmur w całej Europie.

To w Antwerpii urodził się światowej sławy malarz - Rubens. Jak się więc zapewne domyślasz, znajduje się tu muzeum mistrza - mieści się ono w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach, które niegdyś stanowiły jego własność. Prace Rubensa, Halsa, van Dycka i Breugela, jak też obrazy ich następców, można podziwiać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych (Koninklijk Museum voor Schone Kunsten). Natomiast - jak na portowe miasto przystało - w Muzeum Morskim można oglądać wspaniale zachowane modele statków z różnych okresów historycznych (Nationaal Scheepvaartmuseum).

Miłośników cudownych błyskotek miasto skusi szlifiernią diamentów na Pelikaan Straat. Antwerpia uznawana jest za lidera wśród ośrodków handlu diamentami na całym świecie. Kogo nie stać na diamenty, zapraszam na pchli targ lub targ starych mebli, gdzie można upolować fantastyczne antyczne rarytasy, za niewysoką cenę. Polować oczywiście nie można na ptasim targu ani w miejskim ogrodzie zoologicznym, mimo to również warto tam zajrzeć (ogród istnieje od 1843 roku).


Zbiór linków
»
 
Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links

 

 

 Belgia .org © holidaynavigator.com 2005- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Belgii.