:: Belgia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Belgia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Administracja
»
Ustrój polityczny
»
Kuchnia
»
Informacje praktyczne
»
Dojazd i infrastruktura

Atrakcje turystyczne
»
Turystyka
»
Bruksela
»
Antwerpia
»
Bruggia
»
Gandawa
»
Liége
»
Słowniczek
» Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpisInformacje polityczne


Ustrój

Belgia jest monarchią konstytucyjną, państwem federacyjnym. Każdy z 3 regionów Belgii ma własną władzę ustawodawczą - Radę Regionalną.
Dwuizbowy parlament (Senat i Izba Deputowanych) wybierany jest w wyborach powszechnych co 4 lata.

Flaga

Flaga Belgii składa się z trzech pionowych pasów: czarnego, żółtego i czerwonego. Barwy te nawiązują do flagi Brabancji, gdzie na czarnym tle wspaniale prezentował się żółty lew z czerwonym językiem. W 1830 roku Belgia wyzwoliła się spod panowania Holandii, stając się niepodległym królestwem. Wtedy belgijska flaga składała się z trzech poziomych pasów. Rok później, w geście poparcia rewolucji lipcowej we Francji, Belgia poziome pasy zamieniła na pionowe (na wzór flagi francuskiej).

Hymn państwowy

Hymnem państwowym Belgii jest Brabançonne. Według legendy słowa pieśni powstały w 1830 roku, kiedy to młody rewolucjonista Alexandre Dechet (aktor teatru, w którym zainicjowano rewolucję prowadzącą do wyzwolenia Belgii spod panowania Holandii) odczytał je podczas spotkania w kawiarni l`Aigle d`Or. W tym samym roku François van Campenhout dodał do tych słów swoją muzykę. 30 lat później premier Belgii Charles Rogier zmodyfikował słowa tak, by złagodzić antyholenderskie akcenty pieśni, a ostatecznie w 1921 r. jej czwartą zwrotkę ogłoszono hymnem.

 


Zbiór linków
»
 
Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links

 

 

 Belgia .org © holidaynavigator.com 2005- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Belgii.