:: Belgia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Belgia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Administracja
»
Ustrój polityczny
»
Kuchnia
»
Informacje praktyczne
»
Dojazd i infrastruktura

Atrakcje turystyczne
»
Turystyka
»
Bruksela
»
Antwerpia
»
Bruggia
»
Gandawa
»
Liége
»
Słowniczek
» Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpisInformacje praktyczne


Informacje celne

Do Belgii nie musisz wjeżdżać "goły i wesoły" - rząd dobrodusznie pozwala wwieźć na teren kraju trochę towarów "na użytek własny". Czyli 200 sztuk papierosów i tyleż cygar, 1 kilogram tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina mocniejszego i 90 litrów słabszego (w tym do 60 litrów wina musującego). Wszystko to można jeszcze przyprawić 110 litrami piwa. Jednak aby móc te wszystkie "dobrodziejstwa" wwieźć na belgijską ziemię, musisz mieć ukończone 17 lat.

Ograniczenia wizowe

Jeśli planujesz wyjazd do Belgii, wizą się nie przejmuj. Bez niej możesz tam szaleć do 90 dni - a tyle na zwiedzenie tego niewielkiego kraju z pewnością Ci wystarczy. Pamiętaj tylko, by zawsze mieć przy sobie paszport i dowód osobisty. Czy trzeba przypominać o utrzymywaniu ich w dobrym stanie..? Podniszczony dokument może w skrajnym przypadku doprowadzić do deportacji, Belgów cechuje w tej kwestii skrupulatność mogąca równać się jedynie ich stanowczości.

Zdrowie

Belgowie nie narzekają specjalnie na swoją opiekę medyczną. Ty, jako turysta, również narzekać nie powinieneś (choć nie życzymy Ci, byś musiał korzystać z usług jakiegokolwiek doktora). Za standardową wizytę należy zapłacić niecałe 40 euro, a za 24 godziny spędzone w szpitalu - 250 euro. Jeśli konieczne będą specjalistyczne badania (czy wizyty w specjalistycznych ośrodkach medycznych) będziesz musiał oczywiście za nie zapłacić. Co najważniejsze, Belgia nie jest krajem zagrożonym żadnymi epidemiami, ani innymi mało przyjemnymi zjawiskami, poza częstym wśród turystów przejedzeniem się wspaniałą czekoladą. Przed przyjazdem nie musisz się też przed niczym szczepić (chociaż szczepionka na tężec na pewno nie zaszkodzi) - chyba, że przyjeżdżasz z terenu dotkniętego epidemią.

Zakupy

Zakupy w Belgii ze spokojem możesz robić między 10:00 a 18:00, a w piątki nawet i dłużej. Nie powinieneś mieć problemów z płaceniem kartą kredytową. Jeśli natomiast będziesz chcieć załatwić coś w banku, zrobisz to między 9:00 a 16:00 (pamiętaj jednak, że gdzieniegdzie obowiązuje ok. godzinna przerwa na lunch).
Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, nie ma już możliwości ubiegania się przez polskich turystów o zwrot podatku VAT od towarów, które zakupili w krajach UE. Według unijnej dyrektywy towar podlega opodatkowaniu w kraju, z którego pochodzi i nie ma znaczenia, w jakim innym kraju UE ów towar "wyląduje". Ta zasada nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i posiadających swój własny numer identyfikacyjny VAT, które za zakupione towary (oczywiście na użytek firmy) płacą ceny netto a należny podatek VAT rozliczają z rodzimym fiskusem.

Telefon

Kiedy dzwonisz na belgijski numer, zawsze wybieraj (0) + kierunkowy + numer. Numer międzynarodowej informacji to 1304.
Karty telefoniczne Belgacom Phone PassT mogą być używane w prywatnych telefonach, automatach i w telefonach komórkowych. Są one dostępne w urzędach pocztowych, na stacjach kolejowych, w księgarniach, kioskach, supermarketach, sklepach wielobranżowych i w telebutikach Belgacom. Publiczne telefony przyjmują i monety, i karty telefoniczne. Z tych, na których są nalepki z flagami różnych państw, można z pomocą operatora zadzwonić zagranicę.
Pomoc drogową możemy wezwać, dzwoniąc pod nr 070344777, a pogotowie, policję i straż pożarną - podobnie jak w Polsce - pod 112.

Poczta

Pocztę możemy odwiedzić od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 12:00 i 14:00 - 17:00. Brukselski urząd pocztowy natomiast jest otwarty od 7:00 do 22:00 od poniedziałku do soboty i od 11:00 do 22:00 w niedziele, przez cały rok.
Znaczek na standardową kartkę pocztową lub list z Belgii do USA kosztuje EUR 0,80. Znaczki można też zakupić w kioskach i sklepach z pamiątkami.
Pocztę poznamy po czerwonym kolorze i napisie "Poste".Zbiór linków
»
 
Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links

 

 

 Belgia .org © holidaynavigator.com 2005- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Belgii.