:: Belgia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Belgia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Administracja
»
Ustrój polityczny
»
Kuchnia
»
Informacje praktyczne
»
Dojazd i infrastruktura

Atrakcje turystyczne
»
Turystyka
»
Bruksela
»
Antwerpia
»
Bruggia
»
Gandawa
»
Liége
»
Słowniczek
» Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpisLiége i okolice


Liége to ponad półmilionowy zespół miejski, leżący nad Mozą we wschodzie Belgii, stolica Walonii i największy ośrodek francuskojęzycznej strefy. Jest to ważny port, centrum akademickie i kulturalne. Podwaliny pod miasto położyli jeszcze Rzymianie, tworząc na miejscu dzisiejszego Liége osadę o nazwie Leodium. W X wieku stworzono zeń ważną fortecę Cesarstwa Niemieckiego, w następnych stuleciach zaś uzyskało status ośrodka politycznego Dolnej Lotaryngii. Liége i okolice nieraz spływały krwią, najwięcej przelano jej podczas zaciekłych walk o supremację w Lotaryngii podczas obu Wojen Światowych.

Przydomek "Miasta-Muzeum" Liége zawdzięcza dużej liczbie wspaniale zachowanych zabytków architektury, ponadto mieści dwa słynne muzea: Sztuki Użytkowej Curtisa oraz Muzeum Broni, z ogromną kolekcją historycznych militariów, o bogactwie nieporównywalnym do zbiorów większości muzeów tego typu. Miasto inkrustowane jest wieloma wspaniałymi pałacami, kościołami - z gotycką katedrą i pałacem biskupim na czele.

Imponujące zbiory zabytków i dzieł sztuki można znaleźć w Muzeum Sztuki Współczesnej w Liége, Muzeach Sztuk Pięknych w Tournai i Charleroi, należących do największych w Walonii. Niemniej jednak cały region obfituje w liczne mniejsze, ale przez to wcale nie mniej interesujące przybytki, z których warto wymienić muzeum w Binche, prezentujące maski i stroje karnawałowe, muzeum koronkarstwa w Marche-en-Famenne, czy też muzeum wyścigów konnych w Stavelot, położone w pobliżu motocyklowego toru wyścigowego w Spa-Francorchamps. Tłumy turystów przyciągają również nowoczesne kierunki sztuki XXI wieku prezentowane w Eurospace Center w Redu.

Urok miast i miasteczek Walonii wymyka się wszelkim próbom opisu, od stuleci nieodmiennie zachowując charakterystyczny czar i atmosferę. Wielbiciele terenowych wypraw z pewnością chętnie zobaczą prawdopodobnie najmniejsze miasteczko na świecie, Durbuy, liczne rezerwaty przyrody, jaskinie i tematyczne parki, a być może nawet pójdą w ślady licznych koronowanych głów z kart historii i zażyją kąpieli w sławnym na cały świat uzdrowisku w Spa.


Zbiór linków
»
 
Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links

 

 

 Belgia .org © holidaynavigator.com 2005- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Belgii.